Interiéry

Interiéry

Interiéry

Co vše umíme?

Každý z nás chce mít domov, jehož interiér bude působit útulně a bezpečně. Nejčastěji využívanou možností je zakomponovat do interiéru domu nebo bytu dřevěné materiály. Celkový dojem interiéru můžeme ovlivnit již při samotné konstrukci domu, kde se jedná především o možnost tzv. přiznaného masivního dřeva: průvlaky v interiéru, které lze doplnit dřevěným obkladem stropů i stěn. Další možností jak zútulnit interiér vašeho domu je neukončovat vnitřní prostory klasickým stropem zhotoveným nejčastěji ze sádrokartonu, ale ohraničit jej přiznaným teplým krovem šikmé střechy. Tato varianta je často využívána při stavbě přízemních domů. Všechny nosné prvky krovu jsou ohoblované, přebroušené a veškerá skladba střechy včetně izolací je až nad přiznaným krovem.

Obklady stěn, stropů a pokládka podlah.

Dřevěné materiály v současné době zažívají jakousi renesanci. Z hlediska interiérů je dnes dřevo velice často využívané pro nejrůznější obklady, stěn stropů i na podlahy. Na trhu je v současné době nepřeberné množství druhů dřeva určeného právě pro tyto účely.

 

Jaké druhy dřeva zvolit?

Cennější pro své vlastnosti bývá obecně tvrdé dřevo, mezi které se řadí listnáče jako dub, buk, jasan, javor a bříza. Ještě o poznání nákladnější jsou pak vzácnější tvrdá dřeva s typickým odstínem a výraznou kresbou – sem patří dřevo ovocných stromů (např. třešeň), akát, ořech, ale také odolný a vzhledově atraktivní materiál z exotických dřevin.

Pro pouhý obklad zvláště v interiéru nám však dobře poslouží i měkká dřeva místních jehličnanů, zejména smrku, popřípadě borovice. Nejnákladnější z jehličnanů je tvrdší modřín se svým uhrančivě narůžovělým dřevem. Také borové dřevo, je-li dobře vybráno, dává dobrý poměr nákladů, užitné hodnoty a krásy.